Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – klasztor pijarów

 
Międzyrzecz (Międzyrzecz Korecki) – klasztor pijarów Okres budowy: 1702-1725, kościół wzniesiony przez architekta Wojciecha Lenartowicza Fundator: Jerzy Dominik Lubomirski, wojewoda krakowski, Steccy Informacja o obiekcie (opracowanie: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA polonika.pl/) Placówkę pijarów ufundował w r. 1702 Jerzy Dominik Lubomirski, wojewoda krakowski. Kościół został wzniesiony w latach 1704-1725 przez zamojskiego architekta Wojciecha Lenartowicza. Świątynia na rzucie prostokąta, trójnawowa, trójprzęsłowa z dwuprzęsłowym, niewielkim prezbiterium flankowanym aneksami. Fasada ze smukłymi wieżami na narożach. Polichromię wnętrza wyk. malarz z Korca Wędzychowski. Na wyposażenie składało się 13 ołtarzy, z których część pochodziła z r. 1722, część z 2. poł. w. XVIII. Obecnie rozproszone. Placówka pijarska została skasowana w r. 1853, a kościół zamieniony na parafialny. Świątynia była restaurowana w latach 20-tych w. XX. Po wojnie opuszczona, pozostaje w ruinie. Film zrealizowany w ramach projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej - 2018". W ramach projektu powstaje ponad 100 krótkich produkcji filmowych poświęconych wybranym obiektom dziedzictwa architektonicznego, które znajdują się na terenie Ukrainy i powstały w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na liście ponad setki miejsc, które zostaną sfilmowane znajdą się twierdze, pałace, kościoły i in. W pracę przy tworzeniu filmów zaangażowano polsko-ukraiński zespół, w skład którego wchodzą historycy, publicyści, dziennikarze, organizacje pozarządowe oraz młodzież. Projekt uzyskał wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Realizatorzy projektu: - Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód (siew.org.pl/), - Instytut Polski w Kijowie (polinst.kyiv.ua/pol/), - Ukrainian Communication Group (youtube.com/user/goodresttv). Wsparcie projektu: - Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (polonika.pl/) - Narodowe Archiwum Cyfrowe (nac.gov.pl) Partnerem medialnym projektu jest portal historyczny historykon.pl (historykon.pl/). Strona www projektu: pluazdrona.eu Profil Facebook projektu: facebook.com/pluazdrona/

 


PL-UA. Історія з дрона / Historia z drona
 
Data pliku video: 2018-12-29, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  międzyrzecki

  Powiat międzyrzecki – powiat w województwie lubuskim ze stolicą w Międzyrzeczu. Zaliczają się do niego gminy Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Przytoczna, Pszczew oraz miasta Międzyrzecz, Skwierzyna i Trzciel. W powiecie przeważającą część stanowią lasy.

  Ciekawostką historyczną, a tym samym atrakcją turystyczną są bryły bunkrów i wielokilometrowe zapory przeciwczołgowe. Najbardziej znanym zabytkiem jest zamek w Międzyrzeczu oraz muzeum, w którym możemy znaleźć największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Wypoczynek na łonie natury zapewnia Pszczewski Park Krajobrazowy oraz Puszcza Notecka.

  Do powiatu prowadzą drogi krajowe S3, DK24, DK92 oraz kilka dróg wojewódzkich.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola