Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Międzyrzecz: Przedsionek Raju 2018

Data publikacji: 2018-08-03, Data modyfikacji: 2018-08-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Michał Gondko, polski lutnista mieszkający obecnie w Szwajcarii, 1 sierpnia 2018 roku odwiedził nasze królewskie miasto. Jakże historycznie wymowna  to data dla dziejów naszego kraju. Ale o tym może niech piszą historycy. Michał Niemczyk pełniący rolę narratora przywitał licznie przybyłą publiczność do Sali Narad Międzyrzeckiego Ratusza. Zapraszając artystę wspomniał o innych koncertach, na które serdecznie zapraszał. Michał Gondko z lutnią, zająwszy miejsce, zaczął swój recital od opowieści. – „Jeszcze kilka wieków temu strój lutni nie był równomiernie temperowany, co oznacza, że każdy instrument był nastrojony w innym stroju. Miało to duże znaczenie. Tonacja w C-dur oznaczała Boga, inne diabła” – opowiadał Michał Gondko. Dodam, że mamy 24 tonacje.  Kogo więc rzeczywiście opisywali dawni kompozytorzy tworzący na różne instrumenty? Tego zapewne nie dowiemy się nigdy. Dziwne losy historyczne sprawiły, że część tych kompozycji przetrwała do naszych czasów. Niektóre były przepisywanie z kajetów, przez osoby  – najczęściej szlachcianki, które uczyły się gry na lutni. Fotorelacja zdjęcia: Zdzisław Musiał Lutnista snuł opowieści dźwiękowe – smutne, w tonacjach molowych. Zapewne opisywały życie codzienne. Tyle można się domyślić. Co artysta miał na myśli pozostaje w gestii słuchaczy. Melodyka na strunach wiolinowych z akompaniamentem strun basowych. Renesansowa muzyka przeważnie anonimowych kompozytorów z XVI i XVII wieku brzmiała pięknie. Lutnista urzekał dobra techniką, ładnym dźwiękiem, polotem. Czasami były to proste dźwięki, ozdabiane wyrafinowanymi ozdobnikami. Wiele niuansów czysto muzycznych zależy od umiejętności i smaku muzycznego grającego. Innym razem faktura zapisu nutowego była gęsta i spod palców licznie wylatywały dźwięki, które rozlatując się po Sali wpadały do uszu słuchaczy. Lutnia nie jest zbyt głośnym instrumentem muzycznym, ale wystarczyła, aby dźwiękami zapełniła całe pomieszczenie. Dlatego wydobywany dźwięk musi być otulony girlandami fioritur. Piękna muzyka przywołała ducha tamtej odległej epoki, gdzie w ciemnych pomieszczeniach oświetlanych świecami słuchało się muzyki, w chyba niezbyt licznym gronie. Muzyka delikatna, lecz słyszalna. Pełna napięć harmonicznych, piękna, dostojna. Okraszona nieco słyszalną dynamiką i wygaszającymi motywami na pewno się podobała, czego dowodem były oklaski proszące o bis. Artysta wykonał Sarabandę Sylwiusa Leopolda Weissa. Po recitalu sekretarz Miasta i Gminy Międzyrzecz pani Anna Sawka wręczyła upominek od władz samorządowych – czyli od społeczeństwa. Rzadko mam przyjemność słuchać lutni – dalekiej kuzynki gitary. Byłem pod ogromnym i nieukrywanym pozytywnym wrażeniem. Michał Gondko grał na tradycyjnej lutni barokowej 11 chórowej. Jeszcze kilka zdjęć, chwila rozmowy, uścisk dłoni, pożegnanie i powrót z muzyką w tle, póki jeszcze nie wywietrzała z głowy. Z muzyczno – wakacyjnym pozdrowieniem – Zdzisław Musiał Artykuł Międzyrzecz: Przedsionek Raju 2018 pochodzi z serwisu Ziemia Międzyrzecka.

Pełna treść wiadomości na: miedzyrzecz.biz/?p=27440
miedzyrzecz.biz, Źródło artykułu: miedzyrzecz.biz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  międzyrzecki

  Powiat międzyrzecki – powiat w województwie lubuskim ze stolicą w Międzyrzeczu. Zaliczają się do niego gminy Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Przytoczna, Pszczew oraz miasta Międzyrzecz, Skwierzyna i Trzciel. W powiecie przeważającą część stanowią lasy.

  Ciekawostką historyczną, a tym samym atrakcją turystyczną są bryły bunkrów i wielokilometrowe zapory przeciwczołgowe. Najbardziej znanym zabytkiem jest zamek w Międzyrzeczu oraz muzeum, w którym możemy znaleźć największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Wypoczynek na łonie natury zapewnia Pszczewski Park Krajobrazowy oraz Puszcza Notecka.

  Do powiatu prowadzą drogi krajowe S3, DK24, DK92 oraz kilka dróg wojewódzkich.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola