Belka
Niedziela, 5 Maja 2024   imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bajkowy Międzyrzecz na archiwalnych pocztówkach

 
Koniec drugiej wojny światowej nie był łaskawy dla Międzyrzecza. Przed wycofaniem się z miasta Niemcy podpalili kilka gmachów publicznych – m.in. dawną lożę masońską, starostwo i sąsiadujący z nim bank powiatowy, Bank Rzeszy i gimnazjum. Wiele innych budynków – np. znajdująca się przy rynku kamienicę Napoleon Haus (Dom Napoleona) spalili natomiast Rosjanie. Po wojnie wyburzono też wiele innych budynków; kamienice przy głównym skrzyżowaniu, młyn wodny przy ul. Młyńskiej i zabudowania na obecnym os. Centrum. Możemy je zobaczyć na archiwalnych pocztówkach, pokolorowanych przez Mirosława Rawińskiego, któremu dziękujemy za ich udostępnienie.

 


Dariusz Brożek
 
Data pliku video: 2019-05-04, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    międzyrzecki

    Powiat międzyrzecki – powiat w województwie lubuskim ze stolicą w Międzyrzeczu. Zaliczają się do niego gminy Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Przytoczna, Pszczew oraz miasta Międzyrzecz, Skwierzyna i Trzciel. W powiecie przeważającą część stanowią lasy.

    Ciekawostką historyczną, a tym samym atrakcją turystyczną są bryły bunkrów i wielokilometrowe zapory przeciwczołgowe. Najbardziej znanym zabytkiem jest zamek w Międzyrzeczu oraz muzeum, w którym możemy znaleźć największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Wypoczynek na łonie natury zapewnia Pszczewski Park Krajobrazowy oraz Puszcza Notecka.

    Do powiatu prowadzą drogi krajowe S3, DK24, DK92 oraz kilka dróg wojewódzkich.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola